Medinļæ½s statybos grupļæ½
Vartotojo vardas Slaptaļæ½odis ļæ½siminti slaptaļæ½odļæ½
2024 m. gruodļæ½io 21 d.
Verslo naujienosStraipsniaiSpecialistai patariaKontaktai
Lietuviļæ½ kalba Anglļæ½ kalba
KLASTERIO ĮMONĖS
SKELBIMAI
PAIEļæ½KA
NARYSTļæ½ KLASTERYJE

Namo pamatų įrengimas

Gyvename laikais, kai nuosavas namas tampa prieinamas vis didesnei žmonių grupei. Pirmieji darbai prasideda popieriuje. Tai projektų braižymas, sąmatų skaičiavimai, leidimų pasirašymai ir t.t. Antrasis etapas, bene vienas iš svarbiausių, yra pamatų įrengimas, nes kokie pamatai bus pakloti, toks ir namas stovės.

Dažniausiai statytojai per mažai skiria dėmesio pamatų įrengimui, nes didžioji dalis jų po žeme ir nematomi. Bet nuo pamatų priklauso namo ilgaamžiškumas, šilumos, hidroizoliacija, taip pat namo grožis. Jei pamatai bus netinkamai įrengti, juose atsiras plyšiai, per kuriuos skverbsis šaltis, bėgant laikui drėgmė ims ardyti pamatus ir net patį mūrą. Dėl to padidėja namo šilumos kaštai, kas sąlygoja remonto išlaidas ir t.t.

Kodėl taip atsitinka? Kartais dėl to yra kalti patys projektuotojai, paskaičiavę per silpnus pamatus arba „nuskriausdami” juos, t.y. pateikdami per mažai reikiamos informacijos. Dėl laiko stokos, ar kitų sumetimų, nubraižo tik koordinates nurodydami betono stiprumą, tačiau nepateikia pamatų pjūvių. Dažniausiai tai nutinka projektuojant mažesnius pastatus, tokius kaip pirtis, garažus ar sodo namelius.

Bet dažniausiai klaidas padaro darbininkai, nesilaikydami ar neišmanydami darbų atlikimo proceso. Tai gali nutilti dėl žinių trūkumo, laiko ar medžiagų taupymo. Pamatai kasami  traktoriumi ir darbuotojai, taupydami laiką bei medžiagas, paprasčiausiai užsideda reikalingo pločio kaušą ir iškasę griovį užpila betonu, taip padarydami pamatų dalį žemėje. Tuo būdu padaroma didžiausia klaida: niekada traktoriumi neiškasama idealiai lygus griovys. Vienoje ar kitoje vietoje kasant ar pilant betoną žemė gali įgriūti, ir kai betonas išpiltas priglunda prie griovio kraštų,  gaunamas gumbuotas pamato šonas. Esant šaltajam metų laikui, žemė, esanti apie pamatus, sušąla, pamatas gali būti užkabinamas ir pakeliamas. O tada rezultatai aiškūs: pamate atsiranda plyšiai, o kartais net ir mūro deformacija.

Taigi, panagrinėkime, kaip turėtų būti taisyklingai išpilti monolitiniai pamatai žemėje. Vėlgi pasikartosime, visa informacija yra pamatų plane (jei jis yra pakankamai išsamus), tereikia ją skaityti. Taigi, ekskavatoriumi iškasame reikiamo gylio pamatą ir platesnius, kad būtų vietos juos surinkti, klojinius. Kasant traktoriumi patį dugną rekomenduojama nuimti kastuvu ir pamatą dėti ant nejudinto grunto. Dugnas yra nuklojamas 15–20 cm smėliu, sutankinamas, o prieš tai, jei yra reikalinga, nutiesiamas drenažas. Tada surenkami klojiniai, sudedama armatūra ir išpilamas betonas. Gaunami lygus pamatai, kuriuos jau galima apdėti hidroizoliacija, apšiltinti ir apipilti smėliu. Tokie pamatai laikys 100 metų.

Trumpai apžvelgėme monolitinius pamatus. Taupant laiką ir medžiagas, lengvesnių, pvz. karkasinių, konstrukcijų pastatams įrengiama  gręžtiniai pamatai. Jų procesas paprastesnis ir pigesnis. Visų pirma paruošiamas sklypas: iki reikiamo aukščio sukeliamas smėliu, bet nemažiau kaip 30–40 cm. Tada gręžiamos reikalingo diametro duobės. Jų tankumas pasiskirsto pasidalinus pamato juostą į lygias dalis. Toliau statomi klojiniai: armuojama ir betonuojama. Taip gaunamas armuotas vainikas, sujungiantis visa pamatą. Mažiausias vainiko aukštis būna 30 cm. Tokie tipo pamatai  yra pigiausi.  

Mūriniams ar didesniems pastatams dedami blokiniai pamatai, bet vėlgi, jiems yra reikalingas padas, ant kurio sudedami blokai, o viršuje dedamas armuotas vainikas.

Trumpai aptarėme pamatus, paslėptus po žeme. Kad namas gražiai atrodytų, pamatas virš žemės dažniausiai paliekamas 25–50 cm. aukščio. Jis gali būti paprasčiausiai nutinkuotas ir nudažytas. Kad gražiau atrodytų, pamatai apklijuojami įvairiomis plytelėmis, apmūrijami plytomis ar akmeniu. Mediniams namams (ypač rąstiniams) labai tinka natūralaus arba skaldyto akmens apdaila. Tai pabrėžia namo savitumą ir natūralumą. Įrengiant akmeninius pamatus galima sutaupyti,  nes akmeninė dalis virš žemės mūrijama iš karto, o ne po to apklijuojama, kas taip pat yra galima. Kitas akmeninių pamatų privalumas yra tai, kad naudojama ekologiška medžiaga – akmuo, kuris nesudyla laikui bėgant ir nekeičia savo išvaizdos. Paprasta priežiūra, nereikia dažyti ar dar kaip nors atnaujinti, užtenka tik kartais nuplauti.

Taigi, nuo to, kaip bus įrengti pamatai, priklausys namo šilumos išlaidos, išvaizda bei jo  amžius.

 

 

Parengta pagal IĮ “Jurgvalda” medžiagą

Is Puslapis

Puslapio turinys

IŔorinis puslapis Vidinis puslapis