"Mikingumas Lietuvoje kasmet didja, nes mikai ukariauja nenaudojamus dirvonus. Ateityje numatoma apeldinti dar kelis imtus tkstani hektar, nes Europos Sjunga skatina mainti ems kio paskirties plotus", pasakoja Stasys Mizaras, Lietuvos mik instituto (LMI) direktoriaus pavaduotojas, LMSA garbs pirmininkas.
iuo metu Lietuvoje yra apie 2 mln. ha mik, mikingumas sudaro apie 31%. "Kaimyninse alyse Baltarusijoje, Latvijoje, Estijoje mikingumas iek tiek didesnis. Taiau, tarkim, Danijoje, jis tesiekia 15%. Jei papildomai bus usodinti numatyti plotai, mikingumas Lietuvoje priarts prie 35%", aikina p. Mizaras.
Kasmet ikertama apie 6,5 mln. m3 medi. Pramonje daugiausia naudojama pu, egli, ber. Nors uolai labai paklauss, taiau j pasila ribota, nes uolynai tesudaro vos kelet procent, o uolus atsodinti kainuoja brangiau nei kitus medius.
"Kol kas alies medi pramons poreikius Lietuvos mikai gali tenkinti. Taiau jei bus pastatyta medio droli ploki ir celiuliozs fabrik, aliavos reiks siveti", sako LMI atstovas.
iuo metu apie penktadalis Lietuvos mik niekam nepriklauso. Jie yra rezervuoti nuosavybs teisms atkurti ir kol kas neturi tikr eiminink.
Rezerviniuose mikuose i esms leidiama vykdyti tik sanitarinius bei jaunuolyn ugdymo (iki 20 met amiaus) kirtimus, o pagrindiniai kirtimai praktikai neatliekama.
"Reforma artimiausiais metais turt bti baigta. Ji usits, nes trko l jai vykdyti. Nesutarimai tarp pretendent em irgi vienas i reformos stabdi", aikina p. Mizaras.
Anot jo, medienos trkumo problem galt sprsti ir efektyvesnis jos naudojimas. "Pavyzdiui, 1 mln. m3 medienos, tinkamos biokuro gamybai, galima gauti i atliek nukirst medi virni ir ak. Vis daugiau moni jau inaudoja i galimyb", tvirtina LMI atstovas.
Dr. Algis Gaiutis, Lietuvos miko savinink asociacijos (LMSA) valdybos pirmininkas, mano, jog tai, kad nra visikai tenkinami perdirbj poreikiai, kaltas ir nekikumas bei nesubalansuoti reikalavimai.
"Lietuvoje kasmet priauga apie 1214 mln. m3 medienos. Ikertama perpus maiau. Net 30% mik yra saugomose teritorijose. Pernelyg grieti aplinkosaugos reikalavimai II grups mikuose faktikai neleidia vykdyti jokios kins veiklos. Todl neinaudojama daug galimybi, o pramon stokoja aliavos", aikina jis.
iuo metu 51% mik yra valstybiniai, 32% priklauso privatiems savininkams, o lik 17% yra rezervuoti privatizuoti grinti juos buvusiems savininkams.
"Vien i pastarj bt galima gauti po 1 mln. m3 medienos kasmet. Usitss mik grinimo laikotarpis nubraukia papildomas pajamas ir mik savininkams, ir valstybei, ir perdirbjams", sako p. Gaiutis.
iandien Lietuvoje yra apie 232.000 miko savinink. Atkrus nuosavybs teises j bus apie ketvirtis milijono. Miko vald maiau apie 186.000.
"Skaiiai nesutampa, nes danai miko valda grinama keletui bendrasavininki ir formuojama kolektyvin nuosavyb. O tai nra geras reikinys, nes vienas savininkas nori k nors daryti, kitas negali, treias neleidia. Atsiranda panai problem, kaip ir bandant daugiabutyje pakeisti laiptins duris.
Vieniems kaimynams jos pasirodys per brangios, kitiems negraios, o tretiems nauj dur i viso nereikia", ypsosi asociacijos vadovas.
Vidutin miko valda Lietuvoje yra 4,5 ha. Latvijoje, kaip ir ES, ji uima apie 12 ha, o Skandinavijos alyse net 50 ha. Pono Gaiuio nuomone, kai kuriems savininkams trksta elementari ini apie mik ir mik k, todl perspektyvi ieitis miko savininkams kooperuotis.
"Ir is procesas jau sisibuoja", atkreipia dmes LMSA vadovas.
Specialistai tvirtina, jog Lietuvoje mik nepritrks ne tik dl savaiminio aplimo, bet ir dl griet reikalavim ikirstus medius atsodinti.
"Mik privalu atsodinti per 3 metus. Apie 80% plynai ikertam biri privaloma atsodinti, lik plotai paliekami savaime atelti. Jei reikalavim nesilaikytume, gresia baudos", sako p. Gaiutis. Ponas Mizaras irgi patvirtina, jog mikuose ir valstybiniuose, ir privaiuose atsodinimo darbai vyksta sklandiai.
Atsodinti 1 ha miko kainuoja 1.5003.000 Lt. kain skaiiuota dirvos paruoimas, sodinukai, transportavimas, darbas. Didiausi snaud dal sudaro darbas ir sodinukai. Brangiausiai kainuoja kirtim atsodinti uoliukais.
"Asociacija savininkams rekomenduoja pardavus mik rezervuoti po 2.5003.000 Lt vienam hektarui miko atsodinti", teigia p. Gaiutis.
Specialistai prognozuoja, jog artimiausiu metu Lietuvoje medienos nepritrksime. Taiau isprendus miko grinimo problem, jos kelias iki medio apdirbimo moni pasidarys trumpesnis ir lengvesnis.