Sklypo tvarkymo schem paprastai pateikia nam projektuojantis architektas arba j paveldsite nusipirk sen sodyb. Bet kuriame sklype paprastai matomos trys pagrindins valdos zonos:
vaiavimui ir jimui skirta erdv, vadinama reprezentacine zona;
ininieriniams tinklams, pagalbiniams pastatams ir kitoms namo aptarnavimo reikmms skirta kin zona;
likusi dalis paskiriama rekreacinei zonai (sodeliui).
Senose sodybose vienkiemyje beveik visuomet i iaurs ir vakar puss bdavo pasodinama apsaugin liep, klev ir kit stambi medi juosta. Vaismedi sodas visuomet bdavo sodinamas pietinje sodybos pusje arba nuokalnje piet pus, kad augalai turt uuovj ir kuo daugiau sauls. Netiktoje vietoje jus pasitinka ulinys kartais viduryje kiemo, kartais u namo, o kartais net ir u kini pastat ar altiniuotoje dauboje. Taip yra dl to, kad ulinio viet mons stengdavosi parinkti pagal gruntin vanden.
Priklausomai nuo geografinio regiono ir trobesius staiusio eimininko turtins padties, kartais sutinkami du kiemai (pagrindinis ir kinis) juos atskiriania augal juosta ir skirtingais vaiavimais. Aiku, kad senoje sodyboje bt kvaila ardyti suformuotas zonas. Seni mediai bei ilik sveiki pastatai smarkiai apriboja naujojo eimininko norus k nors keisti i esms.
Taiau naujame sklype teks pasidarbuoti i peties. Gal dl to, gal dl l stygiaus dalis naujakuri ir neskuba tvarkyti aplinkos. Tai nra blogai. Jei landafto projektu nebuvo pasirpinta i anksto, apeldinimo specialistai pataria bent jau pirmaisiais metais neskubti atlikti vis sklypo tvarkymo ir apeldinimo darb. Net ir pats tiksliausias sklypo planas, nubraiytas ant popieriaus prie apsigyvenant name, nepads iki galo vertinti i dalyk:
I kur vieia saul, o kuri sklypo dalis nuolat slypi paunksnje? Ar sklype nesusidaro skersvjis? Kur greiiau, o kur liau itirpsta sniegas ir i grunto ieina alas?
Btina stebti aplink visais met laikais. Isiaikinkite, kuris sklypo kampelis patinka namo gyventojams? Kur jaukiausia sdti su knyga rankoje, o kur saugiai galt aisti vaikai? Kur smagiausia ukurti gril vjuot vakar, o kur pagulti vasaros atokaitoje.
Tam irgi teks praleisti bent vien vasar. Nors vyrauja nuomon, kad jaukiausia pietvakarin-vakarin sklypo dalis, kart vasaros popiet galite pajusti, kaip traukia po namo eliu pasislpusi rytin namo dalis. O vyraujantis vakar vjas gali greitai ivyti i ioje namo pusje pastatytos pavsins. O vaikai jie kaip magnetas sutraukia visus galimus pavojus tuoj ibandys ir senos tinklo tvoros plyius, ir sirop aukiausi kieme esant med, ar smaginsis okindami nuo vir laito ikilusios terasos.
3. Per iltj sezon taip pat iryks vietos, kuriomis racionaliausia pakloti takelius. inoma, juos vliau galima pavingiuoti, papuoti em viestuv eilute ar rminti arkomis. Tik praktikai pavaikiojus po sklyp, bus aiku, kuria sklypo vieta kur patekti.
4. Per vienerius metus turt irykti ir santykiai su aplinkiniais gyventojais. Galbt sodyboje ramu ir visai nereikalinga tvora, o gal atvirkiai per kiem alia esant eer traukia minios vandens pramog mgj.
Jei sklypas didelis (kaime vien nam valda siekia 0,5 ha), reiks daug kantrybs ir prakaito, kad jis tapt ramybs ir poilsio oaze. Tad neskubkite ir priimkite racionalius ir paprastesnius gyvendinimo poiriu sprendimus. Vej gali puikiai atstoti pjaunama natrali pieva, lauko basein - nedidelis tvenkinukas su meldais ir karosais, stacionarius apvietimo renginius sauls energija maitinami ibintai.
Didelio sklypo prieira - tai jau nuolatinis, niekada nesibaigiantis procesas. Jei sklypo dar tik iekote, rpestingai pasverkite savo galimybes j ilaikyti, sutvarkyti ir priirti. |